Zamknij

Interesuje Cię temat księgości?

Kontynuuj czytanie bloga >

Szukana Fraza

Nieopłacone koszty mogą wymagać korekty VAT. Jak to zrobić?

Z początkiem 2013 r. weszło w życie sporo nowych przepisów z których część ma na celu zmotywowanie klientów do terminowych płatności. Do tej kategorii zalicza się zasada według której trzeba zwrócić odliczony VAT, jeżeli minęło 150 dni, a zakup „na firmę” nie został opłacony w określonym terminie. Jak działa ten mechanizm?
Nieopłacone koszty mogą wymagać korekty VAT

Korekta VAT-u, czyli motywacja do płatności

Zmieniona ustawa o VAT przyniosła przepis, który sprawia, że zwlekanie z płatnością ma określone konsekwencje podatkowe. W Ustawie o VAT w Art. 89b. 1. jest mowa o tym, że jeżeli ująłeś w kosztach wydatek, który pozwolił na odliczenie VAT-u, ale nie opłaciłeś go, to musisz zmniejszyć VAT od zakupów (naliczony) za okres, w którym mija 150 dni od terminu płatności faktury.

Po uregulowaniu płatności, można ponownie zwiększyć VAT od zakupów (naliczony) o kwotę podatku dotyczącą danego kosztu w okresie, który przypada w momencie płatności (Art. 89b. 4).

Ta sama zasada dotyczy należności opłaconych tylko częściowo. Wówczas zmniejszenia dokonuje się tylko o kwotę podatku wynikającego z niezapłaconej części należności.

Przepis obowiązuje również wydatki poniesione w 2012 r., których termin płatności upływa w 2013 r.

Przykład:

12 października 2012 r. przedsiębiorca otrzymał fakturę za usługę wykonania logo w firmie graficznej na kwotę 2000 zł brutto. Zakup ten ujął w rejestrze VAT zakupów i deklaracji VAT-7 za październik 2012 r. odliczając 373,98 zł VAT-u. Termin zapłaty przypadał na 19 października. Jednak w wyniku problemów finansowych, przedsiębiorca uregulował zaległą kwotę terminowo jedynie w połowie, tj. 1000 zł brutto. 150 dni od terminu płatności przypadło w dniu 11 marca 2013 r. W związku z tym, przedsiębiorca musi zmniejszyć VAT od zakupów (naliczony) za marzec 2013 r. o kwotę 186,99 zł.

Czy korekta zawsze jest niezbędna?

Wspomniany Art. 89b. 1 Ustawy o VAT mówi wprost, że w przywołanej sytuacji zalegania z płatnością konieczna jest „korekta” VAT-u. W praktyce jednak oczywiście nie zawsze musicie korygować deklarację VAT w urzędzie skarbowym. Jeśli uważnie śledzicie terminy płatności nie ma takiej potrzeby.

Tak naprawdę istnieją dwie opcje:

1. Jeśli termin 150 dni liczony od terminu płatności upływa w okresie, za który nie złożyłeś jeszcze deklaracji VAT, powinieneś usunąć dany koszt z rejestrów VAT, a następnie zmniejszyć VAT od zakupów i standardowo złożyć deklarację.

2. Jeśli termin 150 dni liczony od terminu płatności upływa w okresie, za który złożyłeś już deklarację VAT, powinieneś sporządzić korektę deklaracji i złożyć ją w urzędzie skarbowym dodatkowo.

Zachęcamy Was, aby uważnie śledzić tę kwestię, ponieważ niezastosowanie się do przepisów może oznaczać konieczność zapłaty odsetek.

Jak zwrócić VAT skarbówce z pomocą inFaktu?

Klienci All Inclusive jak zawsze mają święty spokój i nie muszą się niczym martwić – wystarczy, że powiadomią naszych księgowych, a wszystko zostanie załatwione w ich imieniu. Natomiast osoby na Self Service, zajmują się VAT-em od niezapłaconych kosztów za pomocą inFakt.pl.

Sprawa zmniejszenia VAT-u od zakupów w związku z nieopłaconymi zakupami w inFakcie jest stosunkowo prosta. W tym celu należy dokonać następujących czynności:

  1. Zidentyfikować okres, w którym upływa 150-dniowy okres zalegania z płatnością.
  2. Dodać koszt na ujemną kwotę brutto zalegającej płatności (dane kosztu powinny pozwalać na zidentyfikowanie oryginalnego, nieopłaconego kosztu).
  3. W edycji kosztu zaznaczyć: Nie uwzględniaj do podatku dochodowego. Dzięki temu koszt trafi wyłącznie do rozliczenia podatku VAT.
koszt infakt

Jeżeli za okres, który zidentyfikowałeś w pkt. 1 złożyłeś już deklarację VAT, inFakt automatycznie wygeneruje jej korektę. Po zapisaniu ujemnego kosztu, korektę należy złożyć dodatkowo w urzędzie skarbowym. Jeżeli zaś chodzi o bieżący okres, składanie korekty nie jest konieczne.

Jeżeli chcecie uzyskać więcej informacji o tym w jaki sposób pomniejszać VAT od zakupów w inFakcie zgodnie z opisanymi zasadami, zapraszamy do kontaktu z księgowymi inFakt pod numerem: 12 295 25 25 lub e-mailem info@infakt.pl

Pytania rzecz jasna możecie także zostawić w komentarzach – na pewno odpowiemy :)

Dodaj komentarz: